ataturk
BÜRO-İŞ

4. DÖNEM 3. BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRİSİ

 

4. DÖNEM 3. BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRİSİ

 

Sendikamızın Şube ve İl Temsilcilerinin katılımı ile yapılan başkanlar kurulu toplantısında değerlendirmeler yapılarak sonuçlandırılmıştır.

Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları önderliğinde topyekun olarak emperyalizme karşı verilen mücadele sonucu başarıya ulaşan Ulusal Kurtuluş Savaşı sonrası kurulan laik, demokratik, sosyal hukuk devleti Türkiye Cumhuriyeti’nin son 15 yıl içerisinde ortaya konulan uygulamalar ile temel ilkelerinin ortadan kaldırıldığının “büyük orta doğu projesi” çerçevesinde yürütülmekte olan politikalar ile ülkemizin ulusal bütünlüğünün tehlikeye atılır bir noktaya getirildiği bir süreçte sendikamıza ve bizlere ciddi görevlerin düştüğünün bilincindeyiz.

Cumhuriyet Tarihi boyunca biriktirdiğimiz ulusal varlıklarımızın yerli ve yabancı sermayeye peşkeş çekilmek suretiyle satıldığı, taşeronlaştırma, sendikasızlaştırma ve örgütsüzleştirme yolu ile emekçilerin mücadeleden uzaklaştırıldığı sarı ve işbirlikçi sendikaların büyütüldüğü bir dönemde görevlerimizin farkındayız.

Parasız sağlık, parasız ve nitelikli eğitim, laik, bilimsel eğitimden uzaklaşılarak gerici bir eğitim modelinin uygulandığı, Atatürk İlke ve Devrimlerine yönelik bilgilerin eğitim müfredatından çıkarılarak tarikatlar ve cemaatler aracılığı ile bilimden uzak bilgilerin öğrencilere empoze edildiği karanlık bir süreci yaşamaktayız.

Siyasal iktidar adaletsiz uygulamaları bu dönemde hat safhada artarak hayata geçirilmiş, kamuda atama ve görevde yükselmelerde liyakat esası bir tarafa itilerek torpil, kayırma ana uygulama haline gelmiştir. Yine kamuda çalışanlar arasında yaratılan ücret adaletsizliği giderek artmıştır.

Tarikatlar ve cemaatler ile işbirliği içinde siyasal iktidara gelen AKP hükümetinin de desteği ile devletin tüm kurum ve kuruluşlarına çöreklenen Fethullahçı Yapılanmanın 15 Temmuz 2016 tarihinde Cumhuriyeti ortadan kaldırmaya yönelik darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL’in kısa süreli olarak uygulanacağı mevcut hükümetçe açıklanmasına karşın 7. kez uzatıldığı OHAL sürecinde birçok kamu emekçisinin mağdur edildiği, demokrasinin kurum ve kurullarıyla işlemesinin askıya alındığı, en küçük demokratik hak arama girişimlerinin baskı, gözaltı, tutuklamalar ile engellenmeye çalışılarak adeta toplumun tüm taleplerinin susturulduğu bir süreçte OHAL kaldırılmadığı gibi alınan baskın seçim kararı ile de toplumun taleplerinin ve demokratik tercihlerinin özgürce hayat bulması engellenme yoluna gidilmiştir.

Diğer taraftan yandaş sendika ile 2017 yılında yapılan “SÖZDE TOPLU SÖZLEŞME” ile kamu emekçilerine ve emeklilere verilen %4 lük zammın geçtiğimiz 2017 yılı içerisinde başlayan kur artışı ve ekonomik bozulmaya bağlı olarak 2018 yılında da devam eden artışlarla %80 i erimiştir. Ayrıca TÜİK verilerine göre Türkiye’nin 2017 yılında ortalama büyümesinin %7 olduğu açıklanmasına karşın bu büyümeden vergilerin %70 ini ödeyen kamu çalışanlarına ve emeklilere pay verilmezken sermayeye teşvik ve desteklerle kaynak aktarılmaya devam edilmiştir. Uygulanan ekonomik politikalar sonucu ülkenin dış borcu 650 milyar doları aşmış, emekçilerin yüz yüze kaldığı enflasyon süreklilik arz eden artışlarla giderek dayanılmaz bir hal almıştır.

Ayrıca hükümetin uygulamaya koyduğu yanlış dış politikalar sonucu özellikle Suriyeli göçmenin ülkemize gelmesi nedeniyle ülkemiz vatandaşlarına aktarılması gereken 40 milyar doları aşan kaynak bu göçmenlere aktarılmıştır.

Tüm bunlara karşın Büro-iş Sendikası olarak Cumhuriyete ve Atatürk Devrimlerine sahip çıkarak örgütlenmeye ve bu doğrultuda;

-Parasız ve kolay ulaşılabilir sağlık

-Nitelikli, laik, bilimsel, demokratik eğitim

-Adaletli bir vergi sistemi, adil gelir dağılımı ve sosyal güvenlik hakkı

– Demokratik hak ve özgürlüklerin hayat bulması

– Güvenceli iş ve insanca yaşanacak ücret

-Grevli, toplu sözleşmeli sendikal örgütlenme hakkı mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.

Yaşasın örgütlü mücadelemiz

Yaşasın onurlu mücadelemiz

Yaşasın Büro-iş

Yaşasın Birleşik Kamu İş…

 

 

Sosyal Medyada Paylaş :
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ