ataturk
BÜRO-İŞ

Büro-İş Bursa: ÜCRET ADALETSİZLİĞİNE SON VERİLMELİDİR!

Büro-İş Bursa: ÜCRET ADALETSİZLİĞİNE SON VERİLMELİDİR!

Büro-İş Bursa’dan basın açıklaması: Kaldırılan mesai,ikramiye, nöbet ücreti ücretlere yansıtılmalı, personel servis taşıma olanağı sağlanmalıdır.

26.11.2014
BASINA KAMUOYUNA

Değerli Basın emekçileri!

Sayın Bursa halkı !

Değerli kamu Emekçileri!

AKP hükümeti bir çok konuda olduğu gibi bütçe konusunda ve ekonomik durum konusunda dada en iyi yaptığı şeyi yaparak halkın aleyhine yabancı ve yerli para babalarının lehine olan halka vergi artışı. işsizlik. Yoksulluk. Zam Yandaşlara ihale kapısı. Devletten kaynak aktarma sermayeye, rantiyeye devletin olanaklarının sonuna kadar sunulması politikası ile halktan toplanan ve pahalılık,vergilerin devlet erkini kullanan siyasi iktidarca bir avuç para babasına aktarılması reform denerek mağdur edilmedi, aslında kamuda kadrolaşma, işe almalarda torpil uygulamasının ustaca bir yöntemle halka anlatılarak halk aldatılmaktadır.

Ülkemizde %20 leri bulan işsizlik iyi bir şeydir, hergün dört işçinin iş cinayetlerine kurban edilmesi,maden işçilerinin günlerce toprak altında kalması işin zaten işin fıtratından,

Cumhuriyet döneminde kurulan fabrikaların, telekomun, tersanelerin, limanların,yok pahasına satılması yada peşkeş çekilmesi ekonominin gereği,

İktidara yakın olanların ihale alması yolsuzluk yapması 70 milyonun hakkını çalması iktisat kuralı,

Cumhuriyetin demokratik kurumlarının tasfiyesi, muhalefet edenlere, zeytinliklerini koruyanlara,yeşil alanları,kıyıları,ovaları, dağları koruyanlara,kayırma,iltimas da uygulanmamaktadır. tomalarla gazla ve joplarla müdahale demokrasinin gereği,

Aslında okullar paralı değil,milli eğitimde binlerce eğitimci,sağlıkta binlerce sağlıkçı mağdur edilmedi; kamuda işe almalarda torpil kayırma iltimas yoktur.

Kamu kurumlarında eşit işe eşit ücret masalı ile aynı işyerinde aynı işi yapmasına karşın memur uzman ayırımı ile 600 ile 900 TL arasında ücret farklılığını,merkez ile taşra uzmanı arasında 2000TL ye yakın ücret farklılığına yol açan düzenlemeleri,

İşkolumuzda yer alan Maliye adliye ,içişleri, sgk, gümrük işyerlerinde çalışanların fazla mesai, ek ödeme, ikramiye gibi hakları da gasp edilmedi,kendiliğinden buharlaştı.

Değerli basın mensupları değerli arkadaşlar yukarıda da açıkladığımız üzere AKP hükümetinin yaptığı her şey kanarsanız sesinizi çıkarmazsanız yani yürüttükleri tekerlerine çomak sokmazsanız sorun yok;

Ancak bütün bunlara rağmen biler demokratik, laik, çağdaş,ve bağımsız bir ülke için,bu ülkenin zenginliklerinin tüm halka eşitçe sunulması için sermayeden yana değil halktan yana politikaların uygulanması için mücadele edeceğiz.

Değerli Bursa halkı 2015 bütçesinin dörtte biri faizlere ayrılmıştır, bir avuç rantiyeciye %25 pay ayrılırken memurlar,işçiler, emekliler,yoksulluk sınırının altında ücretle yaşamaya mahkum edilmektedirler.Bu ülkenin 76 milyonuna hizmet sunan kamu çalışanlarına bütçeden faizlerin iki katı tutarında pay ayrılmaktadır. Bu kabul edilebilir değildir haksızlıktır adaletsizliktir.

Sayın basın emekçileri bildiğiniz gibi 2013 yılında hükümet desteği ile büyüyen memur sen konfederasyonunun atmış olduğu imza ile sonuçlanan sözleşme sonucu kamu çalışanlarına net 123 TL zam yapılmıştı, bu zammın 60TL sı Ağustos ayından itibaren %20 lik vergi dilimi ile geri alınmış, diğer kısmı ise gıdadan giyime doğalgazdan petrole yapılan zamlarla uçup gitmiş, ekim ayı sonu itibari ile gerçekleşen %10.11 enflasyon ile ücret kayıpları eksi duruma geçmiştir.

Kamu çalışanları ve işçilerden kesilen vergiler kuyumcu, müteahhit gibi ticaretle uğraşanlardan daha fazla olurken milli gelirden tam aksine en az pay alan kesimi oluşturmaktadır. Bizim bunu kabul etmemiz onaylamamız doğru bulmamız asla söz konusu olamaz.Bizim mücadelemiz ve talebimiz ülkemizin doğal çevresinin de korunarak gelirlerin tüm halkımız tarafından adil bir şekilde paylaşılması ve insanca yaşanacak bir ülke ortamının sağlanmasıdır.

Bu doğrultuda bir kez daha talep ediyoruz;

Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı, ücretlilerde %20 lik vergi dilimi 22.000 TL olmalıdır.

2014 yılı enflasyonu nedeni ile oluşan kayıplar ile büyümeden kaynaklanan refah payı ücretlere yansıtılmalıdır.

Maaş ödemelerinde yer alan tüm unsurlar emekli keseneğine tabi tutulmalı ve emekli maaşı ve ikramiye buna göre hesaplanmalıdır.

Aynı işi yaptığı halde farklı ücretler nedeni ile yaratılan ücret adaletsizliği düzeltilmelidir.

Emekli maaşı ve ikramiyesinin hesaplanmasında uygulanan 30 yıl sınırlaması kaldırılmalı ve çalışılan süre kadar ödeme hesaplanmalıdır.

Kaldırılan mesai,ikramiye,nöbet ücreti, ücretlere yansıtılmalı, personel servis taşıma olanağı sağlanmalıdır.

BÜRO-İŞ olarak bu taleplerimiz ile insanca yaşanacak bir ücret ve geçim standardı için mücadelemiz sürecektir.

Yaşasın Onurlu Mücadelemiz!

Emekçiyiz !

Sürmeli Selçuk SÖĞÜT
Büro İş Bursa Şube Başkanı

BÜRO-İŞ BURSA ŞUBE:
Aktar Hüssam Mah.1. Değirmen Sok.Gökçen Kovancıgil İşhanı No:7/2 Osmangazi/Bursa
Tel: 0224 2205280- 0533 713 9912

Sosyal Medyada Paylaş :
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.