ataturk
BÜRO-İŞ

DEVLET ÜST KURULA BONKÖR, MEMURA CİMRİ

Kamu kurumları arasında ücret ve sosyal haklarda olduğu gibi, üst kurullar ile bakanlıklar ve diğer kurumlar arasında, memurlarına ödenen harcırah, konaklama giderleri arasında da büyük farklar var. Bir üst kurul üyesi günde 150 TL konaklama parası alırken, memur sadece 45 lira alıyor.

DEVLET ÜST KURULA BONKÖR, MEMURA CİMRİ

Kamu kurumları arasında ücret ve sosyal haklarda olduğu gibi, üst kurullar ile bakanlıklar ve diğer kurumlar arasında, memurlarına ödenen harcırah, konaklama giderleri arasında da büyük farklar var. Bir üst kurul üyesi günde 150 TL konaklama parası alırken, memur sadece 45 lira alıyor.

Görev yaptıkları yerlerden başka şehirlere inceleme, araştırma gibi nedenlerle geçici olarak görevlendirilen memura, birtakım ihtiyaçlarını karşılamak için harcırah adı altında günlük bir miktar para ödeniyor. Harcırah görevin geçici veya sürekli olup olmadığına bakılarak yol, yemek, konaklama gibi yaşamsal ihtiyaçlar için veriliyor.

Kamu kurumlan arasında ücret ve sosyal haklarda olduğu gibi, üst kurullar ile bakanlıklar ve diğer kurumlar arasında, memurlarına ödenen harcırah, konaklama giderleri arasında büyük farklar var.
Memurlar bu farkın olmasını istemiyor.

Üst kurullar ayrıcalıklı

Ülkemizde üst kurullar olarak bilinen BDDK, RTÜK, SPK, EPDK, Rekabet Kurumu, Bilgi Teknolojileri Kurumu gibi düzenleyici ve denetleyici kurumların personeline, geçici görevle başka yerlere gönderildiklerinde, özellikle konaklama giderleri için ayrıcalık tanınıyor.

Bunların başkan ve üyeleri ile personelinin yurtiçi geçici görevlendirilmelerinde, konaklama gideri için belgelendirdikleri bedeli aşmamak ve ön araştırma, denetim veya soruşturma göreviyle yetkili olanların gündelik tutarının beş katını, diğerlerinde ise dört katını geçmemek üzere konaklama gideri ödeniyor.

Üst kurula günlük 150 TL

Örneğin; üst kurulda bir uzmanın günlük 150 TL’ye yakın bir konaklama bedeli ödenmekte iken, normal bir bakanlık veya kamu kurumundaki bir uzmanın veya müfettişin görevlendirilmesinde günlük 45 TL konaklama gideri ödeniyor.

Memurlar, günümüz şartlarında iki öğün yemek bedelini, hatta İstanbul ve İzmir gibi şehirlerde bir öğün yemek bedelini bile karşılamayan gündelikleri ile özellikle 40-45 lira olarak verilen konaklama ödemelerinin, üst kurullardaki gibi 140-150 liraya çıkarılmasını istiyor. Kurula taksi, bakanlığa dolmuş Üst kurul uzmanlarının geçici görevli oldukları yerlerde ödenecek ulaşım giderleri de özel olarak belirlenmiş.

Memurların geçici görevli oldukları sürede;

1) ilk gün evlerinden havaalanı veya terminale ve yine görevin ilk günü havaalanı veya terminal ile geçici görevde kalacağı otel veya başka yer arasındaki yol masrafı,

2) Görevin son günü kaldığı otelden havaalanı veya terminal ile ikamet ettiği şehirde havaalanı veya terminalden evine gideceği yol masrafı ödeniyor.

Geçici görevli olduğu sürece ilk gün ve son gün haricindeki günlerde göreve gidiş ve gelişleri için şehir içi taksi gibi ulaşım gideri karşılanmıyor. Üst kurul uzmanlarının geçici görevdeyken-konakladıkları yer ile görev yeri/yerleri arasında görevli oldukları her gün için bir günlük gündelik tutarını aşmamak üzere belgesi karşılığında taksi ulaşım giderleri ödeniyor.

Müfettişler, iç denetçiler, bakanlık ve kurum uzmanları ile bütün memurlar geçici görevli oldukları yerlerde günlükleri kadar limitlerde üst uzmanları gibi taksi ulaşım giderlerinin karşılanmasını talep ediyor.

İhtiyacı karşılayacak kadar

Memurlara görevli oldukları sürece yemek ve diğer harcamalarını karşılamak üzere verilen gündelik miktarları, çoğu ilimize göre iki öğün yemeği bile karşılamıyor. Hatta büyük illerimizde memur gündeliği ile tek öğün yemekte bile zorlanıyor.

Konaklama bedeli olarak gündeliğin yüzde 50 artışlı tutarının verilmesi dahi memuru kalacak yer bulmada zorluyor. Geçici görevli memur günlük 40-45 TL ile nerede konaklayacak?

Harcırah değişiyor

Memurun harcırahı geçici ve sürekli görevlendirmeye göre değişiyor. Geçici görevlendirme; belli bir işin veya hizmetin görülmesi için memurun memuriyet mahalli dışına belli bir süreyle gönderilmesi. Sürekli görevlendirme ise yine belli bir görev veya işin yürütülmesi için memurun süre gözetilmeksizin kadrosu ile birlikte memuriyet mahalli dışına gönderilmesidir. Geçici görevlendirmede memura yol masrafı ve gündelik ödeniyor. Sürekli görevlendirmede ise yol masrafı, gündelik, aile masrafı ve yer değiştirme masrafı ödeniyor.

Geçici görev harcırahı

Geçici görevlendirme teftiş için olabileceği gibi, araştırma inceleme için de eğitimlere katılmak için de olabiliyor. Geçici bir görev ile çalıştığı yerden başka bir şehre gönderilenlere yurtiçinde bir yıllık dönem zarfında aynı yerde, aynı iş için ve aynı memura 180 günden fazla gündelik verilmiyor. Bu sürenin de ilk 90 günü için tam, takip eden 90 günü için de üçte iki gündelik ödeniyor. Yurtdışında ise ilk 180 gün tam ve müteakip günler için üçte iki gündelik ödeniyor.

Ancak bu sınırlama teftiş, denetim, inceleme veya soruşturma ile görevlendirilenlere uygulanmıyor.
Yurtdışı gündelik Yurtdışına geçici görevli olarak gönderilecek memurlara verilecek gündelik miktarı, gidilecek ülkeye, memurun aylığı ile görevin mahiyetine göre Bakanlar Kurulunca belirleniyor. Geçici’ görev ile yabancı ülkelere gönderilenlere, özel anlaşmaları gereğince yabancı devlet, uluslararası kuruluş veya resmi diğer kuruluşlar tarafından ödeme yapıldığı takdirde bu ödemeler gündeliklerinden indiriliyor.

NE İSTİYORLAR?

Memurlar;

-Gündelik tutarlarının görevli gittikleri ile göre belirlenmesini veya illere göre gündelikte kat uygulanmasını, İstanbul ve İzmir’e görevlendirmelerde 3 katı gündelik ve konaklama bedeli, diğer büyükşehir belediyesi olan illere görevlendirmelerde 2 katı gündelik ve konaklama bedeli ödenmesini,

-Kurumların otellerle anlaşma yaparak 40-45 TL gibi komik rakamlar yerine, doğrudan kurumlarının konaklama imkanı sağlamasını veya konaklama giderlerinin üst kurul personeli gibi karşılanmasını,

-Görevli olduğu yerdeki günlük taksi, otobüs gibi günlük ulaşım harcamalarının karşılanmasını,

-Üst kurullar gibi kendilerine de konaklama gideri, taksi parası ödenmesini, talep ediyorlar.

Posta

Sosyal Medyada Paylaş :
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.