ataturk
BÜRO-İŞ

Tandoğan’da “Laik Eğitim” Çağrısı Yapan Kamu Emekçilerine Gaz Bombası

Tandoğan’da “Laik Eğitim” Çağrısı Yapan Kamu Emekçilerine Gaz Bombası

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu hatırlatmak, Türkiye’deki emek sömürüsünü teşhir etmek ve eğitimde yaşanan olumsuz gelişmelere dikkat çekmek amacıyla Birleşik Kamu İş Konfederasyonu ve Eğitim-İş üyelerinin 17 Aralık günü Yatağan’dan başlattığı yürüyüş bugün Ankara’ya ulaştı.

Emekçiler ve onları Ankara’da karşılayan başta sendikamız Büro-İş yöneticileri ve üyeleri olmak üzere konfederasyona bağlı sendika yöneticileri ile üyelerinin katılımı ile Tandoğan’da “Laik Eğitim ve Emeğe Saygı” eylemleri kapsamında basın açıklaması yapmak istendi.

Basın açıklaması başlamadan kaldırımda bekleyen kamu emekçilerine yolu trafiğe kapatan çevik kuvvet ekipleri tarafından hiçbir uyarı yapılmaksızın tazyikli su ve gazla müdahale edildi. Ortada hiçbir neden yokken başlayan müdahalede çok sayıda kamu emekçisi sudan ve gazdan etkilenerek fenalaşırken, müdahale alanından uzaklaşmak isteyen çok sayıda kamu emekçisine de polis tarafından nedensiz, ölçüsüz ve orantısız güç uygulanarak tekmeler, coplar ve yumruklarla saldırıda bulunuldu.

Bununla da kalmayan ölçüsüz şiddet; aralarında sendikamız merkez yönetiminden üyelerin de bulunduğu 89 emekçinin, direnme olmadığı halde zor kullanılarak gözaltına alınması ile devam etti. Aralarında Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir’in de bulunduğu çok sayıda kamu emekçisi yaralandı. Sendikamız avukatlarından Pınar Akbina da ölçüsüz polis şiddeti ile yaralandı.

Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir telefonda Halk Tv‘ye gözaltındayken şu açıklamayı yaptı:

“Basın açıklaması Anayasaya yasalara göre haktır. Bunu yapacağımızı önceden bildirimde bulunduk. Devlet kendi memuruna, milletvekiline acımasızca saldırmış, adeta darp etmiştir; demokratik yollardan bu şiddetin hesabını soracağız! Bu günler galip geçicidir. Sıkılan sarı gazda sağlığa zararlı zehir bulunduğunu düşünüyor ve ihbarda bulunuyorum. Türkiye faşizme teslim olmayacaktır. Bu dönemde atılacak sloganın ‘Faşizme karşı omuz omuza!’ sloganı olduğunu düşünüyorum. Mustafa Kemal’in ülkesine faşizm yakışmamaktadır. İnsanlar daha yürüyüş için toplanmadan bile saldırıyı kınıyorum!”

Gözaltındaki 89 kişi sağlık kontrollerinin ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeye alındı. Kamu emekçilerinin ifadeleri esnasında başta Ankara Barosu olmak üzere barolardan, sivil toplum örgütlerinden ve sendikalardan çok sayıda avukat hazır bulundu.

Akşam saatlerinde ifadeleri alınan 89 kişi sağlık kontrollerinin ardından serbest bırakılırken, gözaltına alınanların hemen hepsi ölçüsüz ve orantısız güç kullanmak suretiyle Anayasanın ve Türkiye’nin de imzaladığı uluslararası sözleşmeler ve anlaşmalarla güvence altına alınan hak ve hürriyetlerinin kullanılmasının zor kullanılarak engellenmesine ilişkin olarak kanunsuz emir veren ve uygulayan ilgililer hakkında şikayetçi oldu.

Sendikamız Büro-İş yönetimi de Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir’i makamında ziyaret ederek şahsında tüm eğitim emekçilerine geçmiş olsun dileklerini iletti.

Sosyal Medyada Paylaş :
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.