ataturk
BÜRO-İŞ

Ulaşım ve Servis Yardımı İçin Adalet Bakanlığı’na Başvurduk

Ulaşım ve Servis Yardımı İçin Adalet Bakanlığı’na Başvurduk

Bakanlıklar ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatında görev yapan personele mesaiye geliş ve gidişleri için servis hizmeti sağlanması konusunda çalışma yapılacağı hususu Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan İkinci Dönem Toplu Sözleşme’de yer almış; merkez teşkilatlarında görev yapan personelin mağduriyetlerine neden olan servis yardımı konusunda göreceli bir iyileştirme sağlanmasının yolu açılmıştır.

 

adalet-antet

ADALET BAKANLIĞI’NA

Bakanlıklar ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatında görev yapan personele mesaiye geliş ve gidişleri için servis hizmeti sağlanması konusunda çalışma yapılacağı hususu Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme’de yer almış; merkez teşkilatlarında görev yapan personelin mağduriyetlerine neden olan servis yardımı konusunda göreceli bir iyileştirme sağlanmasının yolu açılmıştır.

Ancak anılan hizmetin Bakanlık merkez teşkilatları ile sınırlı olması karşısında, ülke düzeyinde son derece güç koşullar altında görev yapan personele ilişkin farklı işlem yapılması sonucunda aynı görevi ifa eden kamu emekçileri yönünden ülke içinde uygulama birliğinin sağlanması noktasında da sorunlar yaşanmaktadır.

Öte yandan personelin mesaiye geliş ve gidişlerinin servis hizmeti ile sağlanmasının personelin tam ve zamanında görev yerlerinde olmalarını sağladığı gibi, başta büyükşehirlerimiz olmak üzere nüfusu yüksek bulunan illerimizde karşılaşılan trafik sorunlarından dolayı yaşanabilecek gecikmeleri ortadan kaldırmaktadır. Aynı şekilde yakın geçmişe kadar başta terör ve güvenlik sorunları olmak üzere adliyelerimizde görev yapan personelin mümkün olan en güvenli ve huzurlu şekilde görevlerini yapabilmelerini teminen servis hizmetinin sağladığı kolaylıklar ve güvenceler ortadadır.

Aynı şekilde, çetin kış şartlarının hüküm sürdüğü ülkemizde personelin görev yerlerine toplu olarak geliş ve gidişlerinin sağlanması, diğer nedenlerle birlikte yol ve hava koşullarından yürütülmekte olan kamu hizmetinin sürekliliğini ve verimliliğini de doğrudan etkilemektedir.

Anılan nedenlerle sözkonusu hizmetin sadece Bakanlık merkez teşkilatında görev yapan personele yönelik olarak uygulanması, ülke çapında görev yapan ve en az aynı zor koşullarda kamu hizmeti yürüten personel yönünden olumsuz sonuçlara neden olacağı gibi kamu hizmetinin niteliği ile bağdaşmayan bir uygulama olarak aynı zamanda aynı görevi yürüten kamu görevlilerinin birbirlerinden farklı imkân ve hizmetlerden yararlandırılmaları sonucunu doğuracaktır.

Bu çerçevede olmak üzere, yukarıda ifade edilmeye çalışılan nedenlerle pek çok ilde  yeni adliye binalarının şehir merkezi dışında olması, yoğun ve çetin kış şartlarının yaşanması, özellikle engelli personelin geliş gidişlerinde büyük sorunlara neden olmaktadır. Yargı çalışanlarının anılan servis hizmetinden yararlandırılmalarını teminen çalışma yapılmasını; anılan koşullarda görev yapılan taşra teşkilatları yönünden ülke içinde uygulama birliğini teminen servis hizmeti uygulamasının yaygınlaştırılmasını, bunun ekonomik koşullar çerçevesinde mümkün olmaması halinde personele ulaşım yardımında bulunulması yönünde çalışma yapılmasını ve Sendika Genel Merkezimize konuya 4982 Sayılı Kanun gereğince yazılı cevap verilmesini talep ederiz.

Haydar ŞAHİNDOKUYUCU

Genel Başkan

Sosyal Medyada Paylaş :
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.