ataturk
BÜRO-İŞ

Büro-İş SGK’dan Görevde Yükselmede Yeni Mağduriyetler Yaratılmamasını İstedi

Büro-İş SGK’dan Görevde Yükselmede Yeni Mağduriyetler Yaratılmamasını İstedi

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan 5 Nisan 2014’te yapılan görevde yükselme sınavı sonrasında personelin yaşadığı mağduriyetin giderilmesini, yapılan sınav sonucunda başarılı olan personelin atamalarının yapılmasını ve sadece yeni mağduriyetler doğmasına neden olacak olan sınavın bir bütün olarak iptal edilmesinden kaçınılmasını talep ettik.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI’NA

5 Nisan 2014 tarihinde kurum personeline yönelik olarak yapılan görevde yükselme sınavının ardından sınavda başarılı olan memur, şef ve merkez müdür yardımcılarının atamaları Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliğin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulmasının ardından kararının ardından ertelenmiş; 15.08.2014 tarihinde yapılan duyuru ile tercih, mülakat ve atamalarla ilgili takvim açıklanmasının ardından müdür yardımcısı, şef ve memur kadrolarına tercihler geçtiğimiz günlerde alınmıştır.

Ancak biyologlarla ilgili olarak açılan bir dava nedeniyle Devlet Personel Başkanlığı’nın görüşü de dikkate alınarak sınavın tamamının iptal edileceği yazılı ve görsel basında yer almaktadır.

2014 yılı Nisan ayından bugüne halen sınavı kazandıkları halde atamaları yapılmayan personelin mağduriyeti, sınavın tamamen iptali ile birlikte katlanarak artacaktır. Nitekim halihazırda sınavın bir bütün olarak geçersiz kılınmasını gerekli kılacak ve atamaların önüne geçecek mahiyette herhangi bir yasal ya da hukuki bir sorun bulunmamaktadır.

Yargı kararları gereğince veyahut mevzuat hükümlerinde ve özellikle puan barajlarında yapılan değişiklikler gerekçe gösterilmek suretiyle sınavın bir bütün olarak iptal edilmesi, sınava girerek başarılı olan personelin atamalarının yapılmaması ve atamaların geciktirilmesi yeni bir hukuka aykırı işlem mahiyetinde olup, personelin vaki mağduriyetlerini artırmaktan öte bir mahiyet taşımamaktadır.

Sınavın bütünü ile iptali halinde personelin sosyal ve ekonomik olarak mağduriyetinin yanında çalışma huzur ve barışı ile iş verimliği, hukuk devleti ilkesi ve fırsat eşitliği ciddi bir yara alacak ve açılan ve açılacak yeni davaların sonucunda kamu kaynaklarının ölçüsüz kullanılması da sözkonusu olabilecektir.

Öte yandan 23 Temmuz 2014’te Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup; yargı kararlarına rağmen yasal dayanaktan yoksun, objektif, liyakat ve eğitim kıstasları ile de bağdaşmayan hükümlere yeniden yer verildiği görülmektedir. Yargı kararları uygulanmak yerine yeni yönetmelikle de mağduriyetler artarak devam ettirilmiş ve işbu yönetmelikle yapılan bir takım değişiklikler de sınavda başarılı olan personelin atamalarının yapılmamasına ve sınavın bir bütün olarak iptal edilmesine gerekçe kılınmak istenmektedir.

Anılan tüm bu nedenlerle personelin mağduriyetinin giderilmesini, yapılan sınav sonucunda başarılı olan personelin atamalarının yapılmasını ve sadece yeni mağduriyetler doğmasına neden olacak olan sınavın bir bütün olarak iptal edilmesinden kaçınılmasını, ne yönde işlem tesis edileceği noktasında Sendika Genel Merkezimize yazılı bilgi verilmesini saygı ile arz ve talep ederiz.

Haydar ŞAHİNDOKUYUCU
Genel Başkan

Sosyal Medyada Paylaş :
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.