ataturk
BÜRO-İŞ

BÜRO-İŞ YEMEK ÜCRETİNE ZAMMI PROTESTO ETTİ

BÜRO-İŞ YEMEK ÜCRETİNE ZAMMI PROTESTO ETTİ

Sendikamız BÜRO-İŞ, Maliye Bakanlığı’nda çalışan memurların maaşlarına yüzde 5.69 zam reva görülürken yemek ücretine yüzde 28.2 zam yapan hükümeti protesto etti.

“Yılın ilk mesai günü olan 2 Ocak 2018’den itibaren Ankara Vergi Dairesi Başkanlığına bağlı bütün birimlerde personel yemek ücretlerinin 3,90-TL den 5.00-TL’ye yükseltilmesi ile oransal olarak yüzde 28 zam yapılmış bulunmaktadır.

11/12/1986 tarih ve 19308 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulunun 19/11/1986 tarih ve 86/11220 sayılı Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliğinin 19 Ağustos 2016 Tarih ve 29806 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulunun 2016/9103 tarih ve sayılı kararı ile değiştirilen 4. Maddesinin birinci fıkrasına göre Ankara, İstanbul, İzmir illeri için yemek maliyetlerinin üçte ikisi kurum bütçesinden kalan üçte biri ise çalışan tarafından karşılanmaktadır. ilgili yönetmelik kapsamında 2 Ocak 2018’den itibaren günlük yemek maliyet bedelinin üçte biri olan 5.00-TL yi çalışan memur ödediğine göre toplam yemek maliyetin günlük bedelinin 15.00-TL olduğu Sendikamız Büroiş’in AR-GE biriminin yaptığı hesaplamalar çerçevesinde anlaşılmaktadır.

10 yıla yakın bir zamandan beri Ankara Vergi Dairesi Başkanlığına bağlı birimlerin yemek hizmeti aynı firma tarafından sağlanmaktadır. Bu firmanın Ankara’nın Kızılay, Sıhhıye, Ulus olmak üzere belli başlı merkezlerinde lokantaları bulunmaktadır. Bu lokantalardan Kızılay’da bulunan iş yerinde 4 çeşit tabldot yemek perakende olarak 11.00-TL ye satılmaktadır. Yine sendikamızın AR-GE biriminin yaptığı hesaplamalar sonucunda toplu yemek alım fiyat avantajını bir yana bırakırsak dahi bu hesaba göre yüzde 36 daha fazla bir bedel yemek şirketine ödenmektedir. Biz çalışanlar olarak firmaya ödenen paranın bize verilerek kendimizin sefer tası ile bahsi geçen yerlerden yemek yemeyi tercih etmekteyiz. Yemeklerde kullanılan malzemeler dikkate alındığında yemeklerin kalitesinden bahsetmek mümkün değildir. Bundan dolayı yemek yiyen personel sayısı oldukça azdır.

Bizler kamu çalışanları olarak yemek hizmetinin daha kaliteli, ekonomik olması açısından eski sistem olan kurum bünyesinde yapılmasını talep etmekteyiz. 15.00-TL’ye iki kişi 5.00-TL katılım ödeyerek rahatlıkla çok daha kaliteli yemek yiyebilir. 2018 Yılının ilk yarısı için toplu sözleşme gereği alınacak yüzde 4’lük zamla birlikte yüzde 1.69 enflasyon farkı ile Ocak ayı itibariyle toplam yüzde 5.69 zam alacak bir memur için Bu zam oranı geçimini sadece devletten aldığı sabit maaş ile idame ettiren biz kamu emekçileri için oldukça yüksektir. Hükümet memuruna yüzde 5.69’luk maaş zammını uygun görürken yediği yemeğe yüzde 28,2’lik bir zam öngörmektedir. Acaba bu enflasyon hesaplarında yer almakta mıdır? Maaşımıza aldığımız zammın 6 katı büyüklükte bir zammı yemek bedeline ödemek zorunda kalmaktayız. Bu verilere göre ortalama yüzde 22 gelir kaybımız bulunmaktadır. Memur için gerçek enflasyon pinpon topu, dinamit lokumu fiyatları değil gelirine yansıyan gerçek harcama rakamlarıdır. Bu kayıplarımızın telafi edilmesini talep eder yemek sorunu çözülene kadar boykot kararı almış olduğumuzu kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”

BÜRO-İŞ SENDİKASI

Sosyal Medyada Paylaş :
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ