ataturk
BÜRO-İŞ

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞANLARININ SEÇİM ÇİLESİ

Nüfus Müdürlüğü Çalışanlarından: Her seçimde olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı Seçiminde de Nüfus Müdürlüğü personeli yine çok çalışıp, az konuşulan göz ardı edilen üvey evlat oldu.

Yaz tatiline denk gelen Cumhurbaşkanlığı seçiminde Yüksek Seçim Kurumu, tatil için yazlıklarında bulunan ve oy kullanmak isteyen vatandaşlara herhangi bir düzenleme yapılmasına gerek görmeksizin yazlıklarında oy kullanmak isteyenlerin bulundukları İl ve ilçedeki Nüfus Müdürlüklerine giderek yazlık adreslerini bildirerek oy kullanabileceklerini duyurdu.

Bu yanlış bilgilendirme nedeniyle binlerce vatandaş sayfiye yerlerindeki nüfus müdürlüklerinin önünde sabahın erken saatlerinden itibaren uzun kuyruklar oluşturdu.

Hemen tüm tatil yörelerinde olduğu gibi Edremit Nüfus Müdürlüğü de sadece 5 personeliyle YSK’nın duyurularından sonra izdihamla karşı karşıya geldi. Sadece 5 personelle her gün yaklaşık 700 adres beyanı alınırken; personelden ikisi bu yoğun iş temposundan kaynaklanan sağlık sorunları nedeniyle acil servise müracaat etmek zorunda kaldı.

Yaz dönemine denk gelen bu seçim nedeniyle vatandaşların kanun ve yönetmeliklere uygun olarak vatandaşların esas adreslerinin bulunduğu İlçe Nüfus Müdürlerine müracaat ederek 2. veya 3. adres olarak yazlık, kışlık gibi diğer adreslerini önceden bildirmeleri halinde bu sorunların yaşanmasının önüne geçilebilir; seçim döneminde ise vatandaşların bulundukları il veya ilçe Seçim Müdürlüğüne bir dilekçe ile müracaat ederek oy kullanmak istedikleri adreslerini seçerek o adrese ait seçmen listesine isimlerini ekletebilmeleri sağlanabilirdi.

Ne yazık ki son derece kolay ve kayıtlarda da herhangi bir soruna yol açmayacak bu yol tercih edilmemiş, tam aksine vatandaşlar yanlış bilgilendirilerek gerçeğe aykırı adres beyanı yapmaya yönlendirilmiştir.

Sürekli oturma niyeti olamadan oy kullanabilmek için yaptıkları beyanlar nedeniyle cezalı duruma düşecek olan binlerce vatandaşın ödeyeceği idari para cezası ve bu cezaların tebliği sırasında devletin kasasından çıkacak olan tebligat ve kırtasiye giderlerinin hesabını kim verecektir?

İlgili kurumları koordinasyon ve bilgi eksiklerini gidererek, Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğünü tüm ülke çapında zor koşullar altında görev yapan Nüfus Müdürlüğü personelinin sesini duyarak, sorunlarına çözüm bulmaya davet ediyoruz. Nüfus Müdürlüğü personeli bir çok kurum çalışanından daha ağır şartlarda, artan iş yüküne karşın artmayan personel sayısı ile çalışmaktadır ve yıpranma payı almayı fazlası ile hak etmektedir.

Kurumunuz çalışanı cefakar arkadaşlarımızın haklarını aramak göreviniz olmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş :
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.