ataturk
BÜRO-İŞ

Ömür Boyu Katipliğe Hayır !

 

Sn. Cumhurbaşkanınca 30.05.2019 tarihinde açıklanan Yargı Reformu Stratejisinin olumlu yönleri olmakla beraber esas itibariyle Adli sistemimizi hâkim ve savcılardan ibaret gören kısır bir anlayış ile hazırlanmıştır. Bu Strateji kapsamında; mahkeme yazı işleri müdürlüklerinin güçlendirilerek, yazı işleri müdürlüğünün kariyer meslek olarak yeniden yapılandırılacağı, yazı işleri müdürlüğünün görevde yükselme usulüyle gelinen değil, hukuk eğitimi almış olanların en başta sınavla girebilecekleri bir kariyer mesleği haline dönüştürüleceği Sn. Cumhurbaşkanınca ifade edilmiştir. Yaptığı iş itibariyle adliyelerin esas yükünü çeken, yeri geldiğinde yeni atanan stajyer hakim-savcıya da iş öğreten, deneyimli, donanımlı, bilgili, cefakar, Zabit katiplerinin yükselebileceği tek unvan olan Yazı İşleri Müdürlüğüne kabul edilmemeleri bir reform değil aksine sistemin baştan, üst yönetimden kaynaklanan sorunların faturasının zabit katiplerine kesilmesi ile reform adı altında var olan sorunlar kronik hale getirilmiş olacaktır.

Zabit Katibi, Adli sistemin hakim ve savcı gibi aslı unsurudur. Öyle ki; Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununa göre bir tutanakta hâkimin ya da savcının yanında Zabıt kâtibinin imzasının bulunmaması o tutanağı ya da bir mahkeme hükmünde Zabit Katibinin imzasının bulunmaması o hükmü geçersiz kılar.

iktisat, işletme, kamu yönetimi mezunlarının İdari Yargıda hakim olabildiği durumda büyük çoğunluğunun bu bölümlerden mezun olan Zabit Katiplerinin yapılmak istenen reform ile Yazı İşleri Müdürü olamaması çelişkiyi de içerisinde barındırmaktadır. Bakanlıkta var olan kast sisteminde reform adı altında zabit katipleri katledilmek istenmektedir.

Çalışma motivasyonunu ve barışını bozacak bu düşüncelerden bir an önce vazgeçilmedir.

Zabit katipleri Adalet bakanlığının üvey evlatları değil bilakis hakim, savcı gibi aslı unsurudur.

Hakim, savcı sayısını çoğaltarak ya da yeni hukuk fakülteleri açarak Türkiye’de yargı süreçlerini hızlandırmak ve yargıya güveni sağlamak mümkün değildir. Önemli olan nicelik değil niteliktir.

İşin çıraklığını yapmayan ustası olamaz. Bu nedenle katiplik yapmayan müdürlüğü hiç yapamaz.

Anayasal bir hak olan görevde yükselme hakkı Zabit katiplerinin elinden alınamaz.

Ömür boyu katipliğe hayır.!

Büro İş Sendikası
Merkez Yönetim Kurulu

Sosyal Medyada Paylaş :
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ